Ülkemizde ve dünyada pek çok işyerinde, çalışanların ve yöneticilerin karşılaşabilecekleri durumlar için sağlık ekipleri görev almaktadır. Bu sağlık personeli kadrosunda uzman doktorlar ve hemşireler gibi meslek grupları aktif şekilde yer almaktadır. Rutin ve düzenli şekilde sahip oldukları görevlerin yanı sıra, dönem dönem üstlendikleri görevlerle de farklı durumlarda varlıklarını sürdürürler.

Farklı kurum ve kuruluşlarda görev alması amacı ile, sağlık personelleri özel bir eğitime tabi tutulmaktadır. Bu eğitimler genel geçer kuralları kapsadığı gibi, günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak şekillendirilmiştir. Firmamız bu noktada bünyesinde bulundurduğu tüm diğer sağlık personeli adaylarının eğitimlerini verimli şekilde tamamlamaları için çalışmalarını sürdürmektedir.

Sağlık sektöründe en az hekimler kadar öneme sahip olan bu personeller;

  • İşyeri doktorunun talep ettiği tüm etkinliklerde aktif şekilde yer alarak, gerekli desteği sağlar.
  • Kurumda gerçekleşen tüm sağlık olaylarını aktif şekilde izler ve kaydını tutar.
  • Rutin muayene işlemlerini doğru şekilde gerçekleştirir.
  • Kurumda ya da bölgede gerçekleştirilen iş sağlığı konulu organizasyonlarda görev alır.

Sağlık Personeli Olmak İçin Neler Gerekir?

Birçok kişinin de tahmin edebileceği üzere sağlık personeli olmak için bu alanda eğitim görmüş olmak gerekmektedir. Yüksek öğrenimini sağlıkla ilgili alanlarda tamamlayarak diploma almış olan birçok kişi bu alanda çalışabilmektedir. Fakat yalnızca bu alanlardan mezun olmak bu işi yapmak için gereken kriterleri sağlamaz. Sağlık memuru, hemşire, çevre sağlığı teknisyeni ve acil tıp teknisyenliği diploması olan adaylar;

  • Sağlık Bakanlığı tarafından verilen işyeri hemşireliği belgesi almak zorundadır.
  • Bakanlık tarafından verilen eğitim toplamda 90 saattir. Bu eğitimin 45 dakikası yüzyüze, 45 dakikası ise uzaktan verilir.
  • Eğitimden alınan verimin ölçülmesi ve adayların doğru şekilde elenebilmesi için yine Bakanlık tarafından uygulanan sınava girerek bu sınavdan başarılı olması gerekir.
  • Sınavda toplamda 100 soru bulunur. Bu sınavda başarılı sayılabilmek için en az 70 soruyu doğru cevaplamaları gerekir.

Görüldüğü üzere ülkemizde diğer sağlık personeli yetiştirilmesinde oldukça sıkı kurallar ve disiplinli bir eğitim süreci adayları beklemektedir. Ülkemizdeki iş kazalarının oranları incelendiğinde, bu hususta oldukça kritik bir eşikte olduğu rahatlıkla söylenebilir. Firmamız da bu doğrultuda yetiştirdiği destek personelleri sayesinde risk oranlarını düşürmeyi ve daha sağlıklı çalışma koşulları sağlanmasını hedeflemektedir.

Disiplinli ve İstikrarlı Personel Anlayışı

İşyerinde ve farklı kurumlarda uzman hekimlerin öneminin yanı sıra, onlara destek sağlayan sağlık personeli de oldukça kritik bir değere sahiptir. Bu kişiler yalnızca kendi faaliyet gösterdikleri alanlar üzerine eğitim almadıklarından dolayı birçok konuda bilgili ve hazırlıklıdırlar. Dolayısı ile de başta işyeri hekimleri olmak üzere kurumlara da büyük fayda sağlarlar.

Ülkemizde düzenlenmiş olan yasalar ışığında işyeri ve diğer kurumlarda diğer sağlık personellerinin bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Lisans eğitimlerinin yanı sıra Bakanlık tarafından ya da yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilen eğitim oldukça kapsamlıdır.

İşyerlerinde yer alan sağlık personelleri her anlamda hekimlere yardımcı olmakta ve kaba tabir ile asistanlıklarını üstlenmektedir. Bunun yanı sıra kurumu alakadar eden tüm iş sağlığı ve güvenliği konularında veri tutarak, genel durumun izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar.

Sağlık Personeli Hizmetlerinde Umut OSGB Farkı

Temelinde insan sağlığı ve güvenliğini mümkün olan en doğru şekilde sağlamak olan firmamız bu konudaki tüm adımlarını büyük bir dikkat ile atmaktadır. Sektörde kazanmış olduğumuz hoşgörü ve memnuniyetler doğrultusunda; nitelikli, donanımlı ve insan sağlığını her şeyin önüne koyan sağlık personeli adaylarını ivedilikle yetiştiriyoruz.

Firmamız Umut OSGB ailesi olarak her zaman rasyonel verilere bağlı olarak değerlendirme işlemlerinin önemine vurgu yapmaktayız. Değerli hekimlerimize işyeri gibi stresli ve boğucu ortamlarda doğru şekilde rehberlik yapabilecek sağlık personeli hizmetleri sunabilmek adına yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Her zaman insan sağlığı mottosu ile yoluna devam eden firmamızda diğer kurumlara örnek teşkil edecek faaliyetler yapmayı sürdürüyoruz.

Bizim için sağlık hizmetlerinin en doğru ve insancıl çerçevede verilmesi oldukça önemli ve değerlidir. Bu noktada çalışmalarına kaliteli bir perspektiften yön veren firmamız, her zaman donanımlı sağlık destek ekiplerinin işyerlerine kazandırılması için faaliyet göstermektedir. Sizler de sunmuş olduğumuz hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir