Eskişehir OSGB Hizmetleri

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB), işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını korumak için görevli kişileri sağlamaktadır. Farklı sektörlerde çok sayıda işyeri hizmet vermektedir. İşyerlerinde zamanla artan iş kazaları ve meslek hastalıkları artık ciddi sorun haline gelmiştir. İş kazalarının önüne geçmek, meslek hastalıklarını önlemek için tedbirler almak gerekir. Bunun için çalışanları bilgilendirmek yeterli değildir. İşverenler kendi sorumluluklarının yanında işyeri sağlığı ve işyeri güvenliği için gerekli tedbirleri kontrol edemeyebilir. Yeni yasal düzenleme sayesinde artık işyerlerinin güvenliğini ve sağlığını denetlemek için görevliler destek vermektedir. İşyeri sağlık personelleri ve işyeri güvenlik uzmanları sayesinde artık iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmektedir.

İş kazaları çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. İş kazalarını önlemek için gerekli tedbirlerin alınması önemlidir. Tedbir almak ve çalışanları bilgilendirmek, iş güvenliği uzmanı sorumlulukları arasındadır. Umut OSGB kliniğimizde tecrübe sahibi uzmanlar hizmet vermektedir. Günümüzde bir işyerinde en az bir çalışan dahi varsa o işyerinde hem işyeri hekimi hem de iş güvenliği uzmanı olmak zorundadır. Kliniğimiz ise Eskişehir OSGB alanında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi desteği sağlamaktadır.

Eskişehir OSGB İş Güvenliği Uzmanı Neler Yapar?

Eskişehir OSGB alanında hizmet veren kliniğimiz Umut OSGB, işyerleri için iş güvenliği uzmanı sağlamaktadır. İşyerinde görevli uzmanlar tecrübeli ve sektörde deneyim sahibi kişilerdir. İş güvenliği uzmanı işyerlerinde daha güvenli çalışma ortamını sağlamak için görevlendirilir. Uzmanların yapması gerekenler:

·         İşverene ve çalışanlara rehberlik yapmak

·         İşyerinde risk değerlendirmesi yapmak

·         Risk raporu oluşturmak

·         İş kazalarını tespit ederek önlem almak

·         Risk, kaza ve tedbir konusunda hem işvereni hem çalışanı bilgilendirmek

·         Çalışma ortamında olumsuz durumları tespit ederek bu durumları çözmek

·         İşyerinde yapılan her çalışmayı kaydetmek

·         Yapılan tespit, değerlendirme ve çalışma hakkında rapor oluşturmak

·         İşyeri hekimiyle ortak hareket etmek

 

İşyerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını sağlamak için işyeri hekimi, işyeri hemşiresi ve iş güvenliği uzmanı birlikte hareket etmelidir. Aksi takdirde birbirinden bağımsız ya da birbirinden zıt çalışmalarla işyerinde güvenli ve sağlıklı çalışma alanı sağlanamaz.

Eskişehir OSGB İşyeri Hekimi Neler Yapar?

Eskişehir OSGB alanında işyeri hekimi desteği arayanlar kliniğimizle iletişime geçebilir. Kliniğimizde işyerinde görevlendirilmek üzere hekimler ve hemşireler bulunmaktadır. İşyerinde sağlıklı çalışma ortamının sağlanması için hekim ve hemşireler görev verir. Sağlık personellerinin başlıca görevleri işyerini denetlemek, sağlığa uygun olmayan tüm detayları tespit etmektir.

İşyerinin sağlığa uygun olması demek o işyerinde daha verimli ve güvenli çalışmaların yapılacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle sağlık personelleri eksiksiz olarak çalışmalarını gerçekleştirir. İşyeri sağlık personelleri meslek hastalıklarını tespit ederek gerekli tedbirleri alır. Bu hastalıklar ve tedbirler hakkında hem işveren hem de çalışanlar bilgilendirilir. Sağlık personeli düzenli denetimlerle işyerinin sağlığa uygun olmasını sağlar. Aynı zamanda işyerinde olası bir kaza durumunda çalışanla yakından ilgilenerek çalışanın ya da çalışanların sağlık durumunu kontrol altında tutar.